Alevi örgütleri Hacı Bektaş Veli Dergahı’nda çerağ uyandırdı

 UNESCO’nun 2021 yılını Hacı Bektaş, Ahi Evran ve Yunus Emre yılı ilan etmesinin ardından Alevi örgütleri  Hacı Bektaş Veli Dergahı’nda çerağ uyandırdı.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekler Federasyonu (ADFE), Alevi Vakıflar Federasyonu (AVF) ,Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV), Alevi Kültür Dernekleri (AKD) ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) öncülüğünde Hacı Bektaş Veli Dergahı’nda çerağ uyandırıldı.

Hacı Bektaş Veli Dergâhı Postnişi Veliyettin Ulusoy’un çerağ uyandırdığı etkinlikte ayrıca deyiş ve nefesler seslendirildi.

UNESCO tarafından 2021 yılının Hacı Bektaş Veli ve Yunus Emre yılı olarak ilan edilmesinden dolayı, Türkiye ve Avrupa’daki Alevi kurumları Hacı Bektaş Veli Dergahı’nda buluşup birlikte delil uyandırarak anma etkinliklerini başlattı.

Hacı Bektaş Dergahı’nda yapılan ve kurumlar adına ortak açıklamayı okuyan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül, “Burada da uyandıracağımız çerağımızın ışığıyla, barıştan, kardeşlikten yana, karanlığa ışık olanların yolundan yürüyeceğiz. 73 millete bir nazarla bakmaya, bu topraklara eşitlik, kardeşlik ve barışı getirmek için mücadele etmeye devam edeceğiz. Aşk olsun bu yolu sürdürenlere” diye konuştu.

“ALEVİ İNANCI BU TOPRAKLARDA OLMASADA DÜNYADA HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRDÜ”

Tarih boyunca yok sayılan Alevi inancının, felsefesinin, yol önderlerinin bu topraklarda olmasa da dünyanın farklı alanlarda hak ettiği değeri gördüğüne işaret eden Güzelgül, “Sizleri Pir Sultan gibi direnen, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Ahi Evran gibi bilim ve sevgi öğreten, Kadıncık Ana gibi yoluna sahip çıkan, ulularımızın, pirlerimizin, mürşitlerimizin bize ulaştırdığı delilin narındaki ışıkla, aşkla selamlıyoruz. Tarih boyunca yok sayılan inancımız, felsefemiz, değerlerimiz, yol önderlerimiz, bu topraklarda olmasa da dünyada farklı alanlarda hak ettiği değeri görüyor. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, 2021 yılını Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre ve Ahi Evran yılı ilan etmesi, çok renkliliğimizi hiçbir baskın düşüncenin değiştiremeyeceğinin en güzel örneğidir. Görmezden gelinen her şey, daha da görkemli haliyle çıkar karşınıza” dedi.

“TAŞIDIĞIMIZ, YAKTIĞIMIZ ÇERAĞ İNSANLIĞIN ÇERAĞIDIR”

“Bugün doğanın uyandığı, zalime karşı direniş ateşinin yakıldığı, Şahı Merdan Ali’nin doğduğu Newroz bayramında, iyiye ve doğruya bağladığımız özümüzle bu meydandayız!” diyen Güzelgül, uluların, erenlerin ışığını tüm dünyaya ellerinden geldikçe her yere ulaştırmanın, anlatmanın başlangıcı olan çerağı yaktıklarını dile getirdi.

Güzelgül, uyandırdıkları çerağın ışığıyla, barıştan, kardeşlikten yana, karanlığa ışık olanların yolundan yürüyeceklerini ifade ederek, “Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’den öğrendik, barışın, sevginin insanların yüreğini yeşerttiğini, iyinin kötüden üstün olduğunu ve 73 millete bir nazarda bakabilmeyi, İnsanlığa çağrımız da böyledir. Taşıdığımız, yaktığımız çerağ, insanlığın çerağıdır. İnsanlığa, sevgiye, akla, bilime, eşitliğe, kardeşliğe, adalete, birliğe, özgürlüğe delil olsun diye yakarız. Bu zulüm kokan topraklar, bu kanlı tarih bizi defalarca haklı çıkardı ki; yol kardeşlik yoludur. Yol eşitlik yoludur. Yol akıl ve bilim yoludur. Yol barış yoludur. Burada da uyandıracağımız çerağımızın ışığıyla, barıştan, kardeşlikten yana, karanlığa ışık olanların yolundan yürüyeceğiz. 73 millete bir nazarla bakmaya, bu topraklara eşitlik, kardeşlik ve barışı getirmek için mücadele etmeye devam edeceğiz. Aşk olsun bu yolu sürdürenlere” şeklinde konuştu.

Çerağ uyandırmanın ardından Alevi kurum temsilcileri ve Hacı Bektaş Veli Dergâhı Postnişi Veliyettin Ulusoy dergah bahçesine karadut ekti. Haber: PİRHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir