Unutmadık, Unutmayacağız, Unutturmayacağız..

Gazi Katliamının 25. yılı dolayısıyla Gazi Mahallesinde sivil toplum örgütleri, Alevi kurumları ve Halkın katılımı ile anma düzenlendi ..

25. yılında Gazi ve Ümraniye katliamlarında yaşamını yitirenler anıldı.

Türkiye tarihinin en karanlık katliamlarından Gazi Katliamı’nın üzerinden 25 yıl geçti. 12 Mart 1995 günü İstanbul’da yoğunlukta Alevi yurttaşların yaşadığı Gazi Mahallesi’ndeki üç kıraathane ve bir pastanenin kimliği belirsiz kişilerce bir taksiden otomatik silahlarla taranmasıyla başlayan olaylar, kentin öteki yakası olan Ümraniye’ye kadar uzanmış ve 22 kişinin yaşamını yitirdiği bu katliamda yüzlerce kişi de yaralanmıştı.

Katliamın 25. yıl dönümünde bir araya gelen yüzlerce kişi Gazi Mahallesi’nde anma töreni gerçekleştirdi. Katliam sırasında taranan kıraathane ve pastaneye karanfiller bırakılarak yaşamını yitirenler anıldı.

Ardından mezarlığa giden yüzlerce kişi burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada hem Alevi kurumları, hem yaşamını yitirenlerin aileleri hem de Gazi Mahallesi sakinleri yer aldı.

Gazi katliamı anmasına bir çok Alevi Kurum temsilcileride katıldı. Bunlardan biri olan Alevi Dernekleri Federasyonu başkanı Celal Fırat dede;
Şehit ailelerimiz ile beraber
12 MART GAZİ KATLİAMI’NIN 25. YILINDA DA ALANLARDA YERİMİZİ ALDIK. ŞEHİTLERİMİZİ ANIP, ADALET ARAYIŞIMIZI HAYKIRDIK.
25 yıl geçmesine rağmen aynı acıyı yüreklerinde hissediyor insanlar. Şehit aileleri katillerin adalet önüne çıkmaları için bir kez daha burada haykırdılar.. Biz Alevi Dernekleri Federasyonu ve bileşenleri olarak Gazi Katliamının ivedi bir şekilde aydınlatılmasını talep ediyoruz..
UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ!!!
Gazi Şehitleri Ölümsüzdür..
Alevi Dernekleri Federasyonu Başkan Vekili Zeynel Abidin KOÇ ise;

Katliamı unutmak, yeni katliamlara göz yummaktır.
Şehitlerimizi unutmak ihanetin adıdır.
Kanlı katliamın 25. yılında her yıl olduğu gibi kortejlerde yerimizi aldık, alanları doldurduk, adalet istemimizi dile getirdik. Dersim soykırımı, Sivas Madımak Katliamı, Çorum ve Maraş olaylarında yitirdiğimiz canlarımızı andığımız gibi Gazi de yitirdiğimiz canlarımızı anmak, anıları önünde saygı ile eğilmek ve bizlere bırakmış oldukları Umut ve Direnç meşalesini taşımak için var gücümüzle mücadele aşkı ile devam ettireceğiz.
Unutmadık, Unutmayacağız, Unutturmayacağız..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir