“Semaha Durup Gülbengler Okuyorlar”

PİRHA -Alevi Kültür Dernekleri Federasyonu Karadeniz Ereğli Şubesi’nin kurduğu atölyelerde gençler, Alevi inancı üzerine eğitimler alıyor, yolu ve erkânı öğreniyor. Semaha durup gülbengler okuyorlar.

Yıllardır bölgede Alevi gençlere hizmet veren Alevi Kültür Dernekleri Karadeniz Ereğli Cemevi, gençlere öncelikle Aleviliği anlatıp öğrettikten sonra gençlerin inançları hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlıyor.

Eğitimci olarak görev alan İbrahim Karaman, “13 yaşından beridir bu kubbenin altında pişiyorum. Gençlere şimdi Alevilik hakkında eğitimler veriyoruz. Önceliğimiz gençlerimize Aleviliği anlatmaktır. Cem ve 12 hizmetimizi, ikrarı, semahı anlatıyoruz” dedi.

“İNANCIMIZ HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK MUTLU EDİYOR”

Cemevinde düzenlenen eğitimlere katılan ilkokuldan üniversiteye kadar çeşitli yaş grupları, “Alevilik hakkında bilgi sahibi olmak bizleri mutlu ediyor” diyerek bu tür eğitim programların yurt genelindeki tüm cemevlerine yayılmasını istiyorlar. Gençler ile gerçekleştirilen görüşmede herkes verilen hizmetten memnun olduklarını belirttiler.

“AYRIM YOK HEPİMİZ ALEVİYİZ”    

“Uzak, yakın demeden her yerdeki Alevilerin sesi kulağı oluyoruz. Bizler buradayız ve desteğe hazırız” diyen gençler; Alevilerin bir bütün olduğunu belirterek, “Ayrım gözetmeksizin bizlerin bir bütün olduğunu aklımızdan çıkarmayalım” diyorlar.

EĞİTİMLER ÇEŞİTLENEREK DEVAM EDECEK

AKD Karadeniz Ereğli yöneticileri; eğitimlerin her geçen gün çeşitlenerek devam edeceğini, bölgedeki her Alevi gence ulaşıncaya kadar çalışmalarını sürdüreceklerini belirterek, daha güçlü ve geniş yelpazeli eğitimlerle Alevi gençleri inançlarıyla birlikte bir uyum içerisinde yetiştireceklerini belirttiler.

PİRHA/EREĞLİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir