Erbil Ve Fırat’tan Zeynep Yıldırım Için Dayanışma Çağrısı

 PSAKD Sarıyer Şube Başkanı Zeynep Yıldırım’ın duruşmasına çağrılar gelmeye devam ediyor. Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil ve Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Fırat, 20 Nisan’da Çağlayan Adliyesi’nde duruşması görülecek olan Zeynep Yıldırım’la dayanışmak için kamuoyuna çağrı yaptılar.

İstanbul’da 24 Temmuz 2018’de evinden gözaltına alınıp tutuklanan PSAKD Armutlu Cemevi Başkanı Zeynep Yıldırım’ın duruşması 20 Nisan’da İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde saat 10.00’da görülecek.

Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil ve Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Fırat 20 Nisan’da Çağlayan Adliyesi’nde görülecek PSAKD Sarıyer Şube Başkanı Zeynep Yıldırım ile dayanışma çağrısı yaptılar.

“ZEYNEP YILDIRIM İÇİN ADALET İSTİYORUZ”

Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrail Erbil, Zeynep Yıldırım için adalet çağrısı yaptı. 20 Nisan’da Çağlayan Adliyesi’nde duruşması yapılacak olan Zeynep Yıldırım’ın suçlu olmadığını belirten Erbil, “Zeynep Yıldırım’ın derhal serbest bırakılması gerekiyor. Asıl içeride olması gerekenler baştaki sorumlulardır” dedi.

“İKİ YILDIR CEZAEVİNDE REHİN TUTULUYOR”

Zeynep Yıldırım’ın yaklaşık 2 yıldır haksız hukuksuz bir şekilde cezaevinde rehin tutulduğunu söyleyen Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Fırat, eşi Haydar Yıldırım’ında geçtiğimiz ay cezaevinden çıktığını hatırlatarak, Zeynep Yıldırım’ın Armutlu’da oturan ailesine yoğun bir baskının olduğuna dikkat çekti.

Fırat, Zeynep Yıldırım’ın serbest bırakılması için annesi Kezban Bektaş’ın da cemevinde oturma eylemi yaptığını belirterek, herkesin bu dönemde Zeynep Yıldırım’ın sesine ses vermesi gerektiğini vurguladı.

“ZEYNEP YILDIRIM ALEVİ GELENEKLERİNE SAHİP ÇIKTIĞI İÇİN CEZAEVİNDE”

20 Nisan’da Çağlayan Adliyesi’nde duruşmasının olacağını hatırlatan Fırat, Türkiye’de giderek yayılan koronavirüs nedeniyle o günün koşullarında neler değişeceğini bilmediğini ancak kendisinin o gün adliyede olacağını söyledi.

Zeynep Yıldırım’ın sesine ses olmak amacıyla dayanışma çağrısı yapan Celal Fırat, şunları kaydetti:

“Zeynep Yıldırım’ın kendi şahsi menfaatleri için şu anda cezaevinde değil tamamen topluma sahip çıktığı için ve Armutlu gibi bir bölgede Alevi gelenek göreneklerini bir Alevi kadının duruşunu sergilediğinden dolayı bugün bu sorunlar yaşanıyor. Zeynep Yıldırım’a yapılan bu zulmü kınıyorum. 20 Nisan’da hepimizin orada olması lazım. Lütfen hepimiz bu zulme ses çıkartalım. ‘Bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ demememiz lazım çünkü o yılan hepimizin kapısının arkasında bizi ısıracak. Haksızlıkların, hukuksuzlukların ve bu zulmün son bulmasını arzuluyoruz. Zeynep Yıldırım’ın annesi ve eşi ile huzurlu bir yaşam sürmeleri için  hepimizin onunla ilgili bir kamuoyu oluşturması gerekiyor. Zeynep Yıldırım’a özgürlük diyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir