Zeynel Abidin Koç PİRHA’ya Konuştu

Bağcılar Cemevi Başkanı Zeynel Abidin Koç Diyarbakır Cemevi’nin elektrik borçlarıyla ilgili mahkemenin verdiği keşif kararı ile ilgili PİRHA’ya açıklamlarda bulundu.

Diyarbakır Cemevi’nin elektrik borçlarıyla ilgili mahkemenin verdiği keşif kararına tepki gösterdi. Koç, “Kendi kafalarındaki ibadethaneye uymuyor burası, uymadığı için de buna bir formül bulmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Biz bu ülkenin yüzde 20 nüfusuna sahibiz. Varız! Siz gözünüzü kapattığınızda biz yok olmayacağız” dedi. 

Cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi ve giderlerinin devlet tarafından karşılanması gerektiğine dair Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ve Yargıtay’ın aldığı kararları AKP hükümeti yerine getirmiyor.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ne bağlı Diyarbakır Cemevi’nin 2 yıldır DEDAŞ tarafından kesilen elektriğinin bağlanması ve elektrik giderlerinin kamu tarafından ödenmesi için açtığı davada geçen hafta İstinaf Mahkemesi kararını açıkladı.

Mahkeme, PSAKD Diyarbakır Cemevi’nin bütün olarak ibadethane olup olmadığı konusunda yeterli delil olmadığını savunarak, cemevi binasının ibadethane kapsamında kabul edilecek bölümlerinin tespiti için keşif yapılmasını istemesine karar verdi.

Diyarbakır Cemevi’nin elektrik borçlarıyla ilgili olarak mahkemenin ibadethanede keşif yapma kararı, tüm Alevi kurumları ve sivil toplum örgütleri tarafından tepkiyle karşılandı.

“MAHKEMENİN KEŞİF KARARI DOĞRU DEĞİL”

İstanbul’da Bağcılar Cemevi Başkanı Zeynel Abidin Koç,mahkemenin aldığı kararla ilgili olarak, “Doğru bir yaklaşım değil. Diyarbakır’da hakimin ‘orası ibadethane midir, değil midir diyerek gidip bakın’ diyor. Diyarbakır’daki hakim büyük ihtimal Sünni bir vatandaşımız, kafasında bir ibadethane var. Cami, minareleri var, ezan okunan, namaz kılınan bir yer. Bunun dışında aslında hiçbir yer onun için ibadethane değil. Bilirkişi de bakacak, ‘burada namaz kılınmıyor’ diyecek, demek ki burası ibadethane değil. Çünkü kendi kafasındaki ibadethaneye uymuyor burası, uymadığı için de buna bir formül bulmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Doğru bir yaklaşım değil” diye konuştu.

“BU ÜLKENİN YÜZDE 20 NÜFUSUNA SAHİBİZ”

Koç, hakim ve savcılara seslenerek, “Sizler halkınız adına kararlar veriyorsunuz. Birileri için karar vermiyorsunuz.  Halkınızın yüzde 20’si Alevi, bunu hiç kimse unutmasın. Biz bu ülkenin yüzde 20 nüfusuna sahibiz. Varız! Siz gözünüzü kapattığınızda biz yok olmayacağız. Yaşamımıza devam edeceğiz. Artık bu tarz ufak tefek olaylardan vazgeçmelerini talep ediyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir