Mat’tan Diyanet ve gri dedeler tepkisi: Saldırı ve kuşatma altındayız

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Genel Başkanı Hüseyin Mat, “Gri dedeler ve çeteler” başlığıyla yazılı bir açıklama yaparak, Diyanet’in para karşılığında bazı şahısları Alevilik adına Avrupa’ya göndermesine tepki gösterdi. Tek amaçlarının Avrupa Alevi hareketini bölmek olduğunu belirten Mat, Aleviliğin ve Alevilerin siyasi, sosyal, kültürel bir saldırının ve kuşatmanın altında olduğunu kaydetti. 

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Genel Başkanı Hüseyin Mat, “Gri dedeler ve çeteler” başlığıyla yazılı bir açıklama yaparak, “Yıllardır Avrupa Alevi hareketini ve kazanımlarını hedef alan ve ortadan kaldırma adına elinden geleni ardına bırakmayan AKP/MHP ve resmi devlet ideolojisinin çürümüşlüğünü ve çöküşünü izlemeye devam ediyoruz” dedi.

TEK AMAÇLARI AVRUPA ALEVİ HAREKETİNİ BÖLMEKTİ”

“Diyanet ve Cem Vakfı işbirliğiyle her yıl sayısı artırılarak, sözde dede oldukları iddia edilen haramzadelere Gri Pasaport vererek Avrupa’ya gönderdiler” diyen Mat, açıklamasına şöyle devam etti:

“Alevi inancını inkar eden, Ana/Dede diye bir inanç önderi yok diyen, Cemevi ibadethane değildir diyen bir Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan bahsediyoruz.
Devletin kara kutusu, derin asimilasyon politikalarını belirleyen ve yürüten günümüzün şeyhülislam makamı olan Diyanet İşleri Başkanlığı, özellikle Muharrem ve Hızır aylarında sözüm ona Aleviliği öğretmek ve hizmet vermek amacıyla Avrupa’ya Gri Pasaport vererek dede kılıklı, devletin dedesi olan ama asla Alevi dedesi olmayan kişiliksizleri gönderdiler.

Tek amaçları Avrupa Alevi hareketini bölmek, parçalamak ve ortadan kaldırmaktı. Eski ve yeni istihbaratçılar Avrupa Alevi hareketine yönelik planlanan ve uygulamakta oldukları politikaları, operasyonları açık açık ulusal kanallarda bağıra bağıra anlattılar, anlatmaya da devam ediyorlar.”

“ALEVİ KATİLLERİNİ POSTA OTURTTULAR”

Gülen Cemaati ve Cem Vakfı ile birlikte cami-cemevi asimilasyon projesini hatırlatan Hüseyin Mat, “Yetmedi Alevi katillerini Avrupa’ya getirip cem organize ettiler ve katilleri Şah Hüseyin Postuna oturttular. Bu da yetmedi Türkiye’de cemevlerine davet ettiler, Şay Hüseyin Postuna oturtup önlerinde diz çöktüler” dedi.

AABK Eşit Genel Başkanı Mat, şunları ifade etti:

“Son elde ettiğimiz Kamu Tüzel Kişilik statüsü sonrası tekçi, ırkçı, şeriatçı AKP/MHP faşist iktidarın bize nasıl saldırdığını daha dün hep birlikte yaşadık. Bunlar yetmiyormuş gibi halen Avrupa’da Alevi ismi kullanılarak çakma dernek, federasyon, vakıf, enstitü gibi yapılar kuruluyor. Son olarak Şiacılar da devreye girdi.

“ALEVİLİK VE ALEVİLER BİR SALDIRININ VE KUŞATMANIN İÇERİSİNDE”

Avrupa ve Türkiye’de Alevilik ve Aleviler siyasi, sosyal, kültürel, teolojik bir saldırının ve kuşatmanın içerisindeler.
Bunları yıllarca anlattık. Dilimizde tüy bitti. Ama inanmayan, inatla anlamamak için direnen canlarımız oldu. Ama biz hep haklı çıktık.

Bugün Diyanet İşleri Başkanlığı’nın nasıl bir çete örgütü gibi çalıştığı ortaya çıktı. Biz zaten biliyorduk nasıl çalıştıklarını, şaşırmadık. Bize bugüne kadar inanmayanlara güzel bir gazete kapağı oldu. Umarız artık bu şarlatanlara, devlet resmi ideolojisinin politikalarına ve karanlık emellerine hizmet eden çıkmaz.”

Mat, “Devletin resmi ideolojisinin değirmenine su taşıyan, işbirlikçi ve ihanetçileri teşhir etmeye ve karşılarında durmaya devam edeceğiz. Bizim tarafımız Hınzır Paşalar değil, Pir Sultan Abdal tarafıdır. “Dönen dönsün, biz dönmeyiz yolumuzdan” diyenlerdeniz. Alevilik vardır ve Alevilik haktır, şiarıyla, kendimize özgün olan inancımızla ve ikrarımızla hizmet etmeye devam edeceğiz. Hak aşkına, Yol aşkına, Pir aşkına, Halk aşkına yolumuza devam edeceğiz. Gerçeklerin demine hüü, diyelim” ifadelerini kullandı. Kaynak: PİRHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir