İsviçre’nin Zürih Kentinde Protesto

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Sivas Katliamı davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilen Ahmet Turan Kılıç’ı affetmesi, İsviçre’nin Zürih kentinde de protesto edildi.

İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu’na bağlı derneklerin organize ettiği protesto eylemi, Zürih Merkez Tren Garı’nda yapıldı. Kalabalık bir kitlenin katıldığı eyleme İsviçrelilerin de yoğun ilgi gösterdiği gözlemlendi.

Eylemde yapılan Almanca ve Türkçe konuşmalarda, “Sivas’ı yakanlar, AKP’yi kuranlardır. Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkılacak, diyenlerdir. Zaman aşımı kararı için ‘vatana millete hayırlı uğurlu olsun’ diyenlerdir. Sivas’ı yakanlar, katillerin avukatlığını yapan, avukatları bakan, milletvekili, belediye başkanı yapanlardır. Sivas’ı yakanlar, kırmızı bülten ile arananların polis karakolunun üstünde oturmasına göz yumanlardır, katilleri Avrupa’ya kaçıran, işçi yapan, ev tutan ve evlendirenlerdir. Sivas’ı yakanlar, Cuma günü yakan, cuma günü affedenlerdir. Biz katilleri tanıyoruz. Siyasal islam faşizmine teslim olmayacağız. Demokratik haklarımızı, mücadelemizi sonuna kadar kullanacağız ve davamızdan asla vaz gecmeyeceğiz. Bu dava asla mahşere kalmayacak“ denildi.

Resmi gazetede yayınlanan af kararı sonucu Sivas E Tipi Cezaevi’nden tahliye edilen Kılıç, 2 Temmuz 1993’te, Madımak Oteli’nin yakılması ve aralarında aydın, yazar, şair, ozan ve her yaştan 33 insanın öldürülmesinin sorumlularından biri. İdam cezasının kaldırılması sonrasında ağırlaştırılmış müebbet hapsine karar verilen Ahmet Turan Kılıç, 27 yıldır cezaevindeydi. Son aylarda, iktidar yanlısı basın organları tarafından Ahmet Turan Kılıç’ın serbest bırakılması için kampanya başlatılmıştı.

Kaynak: PİRHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir