Bağcılar Cemevi’nde Artık Bir Ana Da Posta Oturuyor

PİRHA – Alevi toplumu ve örgütleri arasında uzun süredir yaşanan “Ana’lar neden posta oturmuyor” tartışması artık Bağcılar Cemevi için geçerli değil. Çünkü bir süredir yapılan cemlerde Hıdır Dede ile birlikte Sevim Ana da posta oturuyor, dua veriyor ve muhabbet ediyor.

“Bizim inancımızda kadın erkek eşittir”, “Yol anadır, ana mürşidi kamildir” sözlerini çokça duyarız Alevi toplumunda, muhabbet ve cemlerinde. İnancın eski zamanlarına bakıldığında bu bir gerçek. Ancak iş güncel yaşam ve inanç boyutlarına gelince durum değişiyor. Tarihsel süreç içinde kadın inancın önemli oranda dışına itilmiş, mutfak vb hizmetlerle sınırlandırılmıştır. Yolun hakikatine uymayan bu durum ister istemez tepkilere ve çeşitli tartışmalara da yol açıyor.

Alevi toplumu ve örgütleri arasında uzun süredir yaşanan “Ana’lar neden posta oturmuyor” tartışması ise artık İstanbul Bağcılar Cemevi için geçerli değil. Çünkü bir süredir Perşembe akşamları yapılan cemlerde Derviş Cemal Ocağı’na mensup Hıdır Doğan Dede ile birlikte yine Derviş Cemal Ocağı’na mensup Sevim Sağol Ana da posta oturuyor, dua veriyor ve muhabbet ediyor.

Bağcılar Cemevi’nde Perşembe akşamı yapılan Cem’de ilk konuşmayı Hıdır Doğan dede yaptı. Konuşmasında “Bizim yolunuz Rıza yoludur; Rıza’ya önem veririz. Biz cennet ve cehennem için ibadet etmeyiz, Allah’ın rızasını kazanmak için ederiz” dedi.

Cem Hıdır Doğan dedenin konuşmasından sonra Sevim Ana dua verip Cem’i sürdürdü.

12 hizmet yürütülürken semaha duran canlara Sevim ana da katılarak semah döndü.

“ANALARIN OLDUĞU YERDE SEVGİ YEŞERİR”

Konuya ilişkin Bağcılar Cemevi Başkanı Zeynel Abidin Koç PİRHA’ya kısa bir değerlendirmede bulunarak, “Bağcılar Cemevi olarak böyle bir adımı atmak bizim açımızdan önemliydi. Cemevi olarak Ana’ların posta oturması, cemlerde sözünü söylemesi gerektiğine inanıyoruz. Yol da bunu emreder” dedi.

“İnancımızda kadın ve erkeğin eşit olduğunu ve ceme girince de herkesin can olduğunu belirtiyoruz” diyen Zeynel Abidin Koç, “Bunun sözde kalmaması gerekir. Biz cemevi olarak bu eşitliğin posta oturma ve sözünü söyleme konusunda da sağlanması gerektiğine inandığımız için buna ihtiyaç duyduk.

Anaların olduğu her yerde sevgi yeşerir, vicdan ve merhamet yeşerir. Hak aşkı büyür, yaşam anlam kazanır. Bu nedenle beklentimiz odur ki bütün cemevleri bir an önce böylesi bir uygulamayı kendi gündemlerine alsınlar ve Ana’lar hak ettikleri yere gelsinler” çağrısında bulundu.

“POSTTA DEDELER VAR DA ANALAR NEDEN YOK?”

Hıdır Dede ile birlikte yönettiği cemden sonra Pir Haber Ajansına konuşan Sevim Sağol Ana’ya posta oturma sürecini sorduk.

Öncelikle Bağcılar Cemevi Başkanı Zeynel Abidin Koç ve yönetimine bu konudaki duyarlılıklarından ötürü teşekkür eden Sevim Ana “Postta Dedeler varsa Analar niye yok? Kadınlar neden yok?” sorularını sorarak söze giriyor.

“Ben de bir anayım. Ben de Derviş Cemal ocağından bir anayım, Kureyşanlıyım. İki kere Kerbela’ya gittim. Peygamberlerin evlatlarına gittim yüz sürdüm. Allah herkese nasip etsin” diyerek kendisini tanıtıyor.

“BİR ANAYI POSTTA GÖRMEK KADINLARI MUTLU ETTİ”

Cemlerde mutlaka Dedelerin yanı sıra Anaların da oturması gerektiğin altını çizen Sevim Ana “Niye dedeler varsa analar yok? Kırklar meydanında kadın erkek eşittir. Bizde ayrımcılık yoktur. Biz can cana cemevine gelip cem tutuyoruz, yarısı kadın yarısı erkek biz can canayız. Gönül gönüleyiz aşk ile” İfadeleriyle sözlerini sürdürüyor.

Cemde dedenin yanına oturarak dua okuduğunu, cemden sonra cemi izleyen kadınların yanına gelip ‘cem esnasında duygulandıklarını, bir kadının oraya oturmasından dolayı mutlu olduklarını’ dile getirdiklerini belirti.

“EVDE DE ANAYIZ CEMDE DE ANAYIZ”

Alevi örgütlerine ve dedelerine çağrıda bulunan Sevim Sağol Ana konuşmasını şöyle sürdürdü.

“Ben buradan bütün Dedelere, Alevi örgüt ve federasyon başkanlarına bir mesaj gönderiyorum. Mücevher gibi analarımız var. Dedeler varsa analar da var. Neden analar da olmuyor. Anaların Suçu ne? Biz anayız, evde de anayız Cemevlerinde de anayız. Dede dua veriyorsa Ana neden vermesin. Dedeler kadar da etkimiz var. Çok şükür okuyoruz. Allah rızası için dua veriyoruz. Başımızı secdeye koyuyoruz Hak ile Hak oluyoruz. Biz Bağcılar Cemevi kapısından içeri girerken kimliğimizi dışarda bırakıyoruz. Oraya geldiğimizde cemal cemaleyiz. Yarısı erkek yarısı kadın. Hepimiz kardeşiz. Dualarımızı ediyoruz, telli Kuranlarımız var, dualarımız var. Secdelerimiz var. Lokmalarımızı dağıtıyoruz. Hak aşkına eşit olarak. Kadın erkek bir. Bütün analar uyansınlar, analarımız çok.

“KADININ OLMADIĞI YERDE OCAK OLMAZ”

Derviş Cemal Ocağına mensup Sevim Ana son olarak şunları belirtti:

“Kadın candır. Kadının olmadığı yerde hayat olmaz. Kadının olmadığı yerde evlat olmaz, Ocak olmaz. Kadınlar çok emektardır. Kadınlar haklarını arasınlar. Kadın aştır ekmektir, sudur, güneştir. Kadının olmadığı yerde huzur, sevgi ve barış yoktur.”

PİRHA/İSTANBUL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir