Apartmanın Duvarına ‘Alevilere Ölüm’ Yazılarak Çarpı Işareti Konuldu

Alevilere yönelik nefret söylemine her gün bir yenisi daha ekleniyor. Alevi bir esnafa dönük nefret söyleminin ardından, İstanbul Pendik’te de Alevilerin yaşadığı apartmanın duvarına “Alevilere ölüm” yazılarak, çarpı işareti konuldu. 

İstanbul’un Pendik’te bir apartmanın iç bahçe duvarına “Alevilere ölüm” yazılarak üzerine çarpı işareti konuldu.

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre, yazıyı gören apartman sakinleri polisi çağırdı. Polis, duvardaki yazıyı silerek apartman sakinlerinin ifadesini aldı.

İfade veren Şehriban İşler, yazıyı ilk kez komşusunun gördüğünü ve arayıp kendisine söylediğini belirterek “Sonra çıkıp duvara baktığımda yazıyı gördüm. Apartmanda 5 aile yaşıyoruz. 3 aile aynı köylüyüz. Bir komşumuz Tokatlı, yeni geldi. Diğeri ise Amasyalı. Tüm apartman bir ev gibiyiz. Kimsenin kimseyle sorunu yok. Yazıyı görünce açıkçası korktum ve tedirgin oldum” ifadelerini kullandı.

Yaşadıkları sokağın çoğunluğunun da Alevi olduğuna değinen İşler şöyle devam etti:

“Aklıma türlü türlü şeyler geldi. Kim neden böyle bir şeyi yapar? Neden sadece bizim apartmanın iç duvarına yazıldı. Benim 20 ve 26 yaşlarında yetişkin iki çocuğum var. İster istemez onlar için, eşim için, kendim için tedirgin oluyorum. İki üç gündür polisler gelip gidiyor ‘araştırıyoruz’ bulacağız’ diyorlar. Düşmanımız var mı yok mu diye soruyorlar. Yok. Polislerin her gün gidip gelmesine rağmen içimiz rahat etmiyor.”

Kemal İşler ise, “Eşimin ve çocuklarımın ifadesi alındı. Ben de büfe işletiyorum. Polisler gelip bana da soru sordular. Cumartesi sabahı yazıyı gördük. Binanın hepsi huzursuz. Çocuklarımız var” dedi.

Apartmanda yaşayan Muhterem Aydoğdu ise olayın ortaya çıkarılmasını istediğini belirterek “Sesimizi herkes duysun” diye çağrıda bulundu.

Alevi esnafa nefret söyleminde bulunulurken, İzmir’de yaşayan Elkatmış ailesi de emniyette Alevi oldukları için işkenceye maruz kalmıştı. Kaynak: PİRHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir